ÜROLOJİ DOKTORU ANKARA | DOÇ.DR.CENK ACAR | İYİ HUYLU PROSTAT BÜYÜMESİ NEDİR?
üroloji doktoru ankara, üroloji uzmanı ankara, üroloji merkezleri ankara, böbrek taşı kırma ankara, üroloji hastalıkları, üroloji polikliniği ankaraüroloji doktoru ankara, üroloji uzmanı ankara, üroloji merkezleri ankara, böbrek taşı kırma ankara, üroloji hastalıkları, üroloji polikliniği ankaraüroloji doktoru ankara, üroloji uzmanı ankara, üroloji merkezleri ankara, böbrek taşı kırma ankara, üroloji hastalıkları, üroloji polikliniği ankara
İYİ HUYLU PROSTAT BÜYÜMESİ NEDİR?

Erkeğin hayatında prostat büyümeye devam etmesine rağmen ileri yaşlar dışında prostatın bu büyümesi çoğu erkekte önemli sıkıntılara neden olmaz. BPH 40 yaşın öncesinde çok nadiren sıkıntıya neden olur. Prostat bezi 40'lı yaşlardan itibaren giderek büyümeye başlar. Bir kestane büyüklüğünde olan prostat bezi bir portakal büyüklüğüne kadar büyüyebilir. Bu duruma iyi huylu prostat büyümesi (BPH) denmektedir. 60'lı yaşlarda erkeklerin yarısından fazlasında, 70'li yaşlarda ise %90'ında BPH nedeniyle belirtiler kişilerin günlük yaşamını ve yaşam kalitesini etkilemektedir. İdrar kanalını saran prostat bezindeki bu büyüme idrar yoluna baskı yaparak idrar akışını engellemeye ve idrarın rahat atlımamasına neden olmaya başlar.

Belirtileri nelerdir? - Prostatın büyürken idrar yolunu tıkıyarak idrar akışını engellemesi
- İdrar yapmayla ilgili yakınmaların başlaması
- İdrarı yapmaya başlamada güçlük
- Zor ve kesik kesik idrar yapma
- Sık sık idrar yapma
- İdrar kuvvetinin ve kalınlığının azalması
- İdrar sonrasında hala damla damla idrar gelmesi
- İdrar yaptıktan sonra idrar kesesinin tamamen boşalmadığı hissine kapılma
- Gece boyunca idrara çıkma için uykudan kalkma

Önemli: Bazen idrar yolu BPH (iyi huylu prostat büyümesi) nedeniyle tam tıkanarak hasta aniden idrar yapamıyabilir ve bu hastalara acil müdahele gerekebilir.

Etkileri nelerdir? - Ani idrar tıkanması
- İdrar yolu iltahabı
- İdrar kesesi bozuklukları
- İdrar kesesi taşları
- Böbrek bozuklukları

Günümüzde BPH (iyi huylu prosta büyümesi) tedavisinde uygulanan yollar
- Düzenli takip: belirli aralıklarla şikatyetin takib
- İlaç tedavisi
- Cerrahi tedavi