ROBOTİK CERRAHİ | DOÇ.DR.CENK ACAR ÜROLOJİ UZMANI
üroloji doktoru ankara, üroloji uzmanı ankara, üroloji merkezleri ankara, böbrek taşı kırma ankara, üroloji hastalıkları, üroloji polikliniği ankaraüroloji doktoru ankara, üroloji uzmanı ankara, üroloji merkezleri ankara, böbrek taşı kırma ankara, üroloji hastalıkları, üroloji polikliniği ankaraüroloji doktoru ankara, üroloji uzmanı ankara, üroloji merkezleri ankara, böbrek taşı kırma ankara, üroloji hastalıkları, üroloji polikliniği ankara
ROBOTİK CERRAHİ


Robotik Cerrahi nedir?
da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi; cerrahın mümkün olan en az kesiyle cerrahi operasyonu gerçekleştirmesine olanak tanıyor. Laparoskopik sistemlerin sağladığı faydalara ek olarak, üç boyutlu görüntü teknolojisiyle hareket kabiliyetinin yanı sıra hassasiyet özelikleriyle de biliniyor. Bu özellikleri ile 2000’li yılların ortalarından itibaren ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi’nin üç farklı bölümü var:

3 Boyutlu Kamera
da Vinci robotik cerrahi sistemi her bir göze ayrı ayrı görüntü ileten yüksek çözünürlüklü iki adet kameraya sahip. Böylece cerrah, tıpkı gözlerimizde olduğu gibi, konsolda derinlik hissi olan 3 boyutlu görüntü altında operasyonu gerçekleştiriyor. Ayrıca bu kameralarla operasyon alanı 10-12 kat daha büyütülüyor.

Cerrahi Enstrümanlar
Robotik cerrahi sisteminin kollarında bulunan enstrümanlar 7 kademeli serbest hareket etme özelliğine sahip olan küçük aletler olarak tanımlanabilir. Bu aletlerin uçları ‘endowrist’ adı verilen sistem sayesinde kendi eksenleri etrafında 540 derece dönebiliyor (el bileğinizin kendi etrafında yaklaşık 2 kere döndüğünü hayal edin) ve insan elinin bilek hareketlerini taklit edebiliyor. Bu aletler aracılığı ile çok dar ve derin bölgelerde yapılacak cerrahi müdahaleler için büyük kolaylıklar sağlanıyor. Robotik cerrahi sistemi “titreme azaltma” özelliği ile cerrahın operasyon anındaki olası el titremesini hiçbir şekilde aletlere iletmiyor. Ayrıca bu aletler cerrahın kontrolü dışında çalışmıyor.

Cerrahi Konsol
Robotik cerrahi sistemi ile cerrah konsolun başında oturur pozisyonda çalışıyor. Ameliyat bölgesini 3 boyutlu olarak görüyor, kamerayı ve diğer aletleri ellerinin ve ayaklarının yardımıyla kullanarak komutlar veriyor. Bu komutlar eş zamanlı olarak uygulanıyor. Cerrah ameliyatı oturarak yapıyor. Böylece çok uzun süren ameliyatları bile yorulmadan gerçekleştirebiliyor.
Robotik cerrahide ameliyatlar, tıpkı laparoskopik cerrahide olduğu gibi, ‘port’ adı verilen küçük borucuklar yoluyla yapılıyor. Robotun kollarından biri kamerayı, diğer kollar cerrahi aletleri tutuyor. Ameliyat sırasında hasta başında duran bir cerrah konsoldaki cerraha yardım ediyor.

Robotik Cerrahinin kullanım alanları nelerdir?
Robotik Cerrahi, laparoskopik cerrahinin uygulandığı tüm branşlarda ve ameliyat çeşitlerinde kullanılabilmektedir. Bu nedenle kadın hastalıkları, kalp damar cerrahisi, genel cerrahi ve üroloji alanında sıklıkla kullanılır. Ürolojik hastalıklar içerisinde

• Prostat kanseri için uygulanan radikal sistektomi,
• Böbrek kanseri için parsiyel nefrektomi
• Böbrek çıkışı darlıklarında (UP darlık) pyeloplasti
• İdrar torbası kanserlerinde radikal sistektomi’de


Robotik Cerrahi kimlere uygulanır ve avantajları nelerdir?
Prostata sınırlı kanserde birçok tedavi seçeneği bulunmakla birlikte, prostatın cerrahi olarak çıkarılması (radikal prostatektomi) altın standart tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Bu yöntem son 10 yıldaki teknolojik gelişmeler sayesinde laparoskopik ve robot yardımlı olarak da uygulanabiliyor. Yapılan çalışmalar, tecrübeli cerrahların elinde robotun açık cerrahiye benzer kanser kontrolü sağladığını gösteriyor.
Her üç radikal prostatektomi yöntemiyle (açık, laparoskopik ve robot yardımlı) de, uygun hastalarda sertleşmeyi kontrol eden sinirlerin korunması ameliyat sonrası cinsel fonksiyonlara ve idrar tutmaya katkıda bulunmaktadır. Bu açılardan bakıldığında robot yardımlı ameliyat açık ve laparoskopik ameliyatlara göre bir miktar daha iyi sonuçlar vermektedir. Ayrıca, robotik cerrahinin erken işe dönme ve kozmetik avantajları da bulunuyor. Ancak, hastaya başarılı bir tedavinin verilebilmesi için teknolojinin değil tecrübenin önemli olduğu akılda tutulmalı ve cerrah hangi yöntemde başarılı ise o yöntem tercih edilmelidir.